November 30, 2021

A Seat At The Table: »Pirrende, fremmed, gådefuld«

Ugens Kulturpersonligheder:
A Seat At The Table

Udgivet 30. november 2021

A Seat At The Table er en ugentligt podcast, hvor værterne Naima Yasin og Ingrid Baraka stiller skarpt på emner som mænd, politik, mental sundhed og meget mere. De inviterer gæster med i studiet, hvor man kan lære, lytte og udfordre hinanden på de emner, der optager værterne som sorte kvinder i Danmark. A Seat At The Table vil nemlig, som navnet imidlertid også antyder, give endnu flere mennesker en plads ved bordet. De er denne uges kulturpersonligheder på gogoo og du kan læse med om deres kulturvaner her.

Ingrid og Naima, som står bag podcasten 'A Seat at the Table'

Hvad betyder kultur for jer og hvordan vil I beskrive jeres kulturforbrug?

Kultur er det pirrende, fremmede og gådefulde, men også det, som sætter vores egne livserfaringer i perspektiv. Kulturen er med til at uddanne os på en måde, som f.eks. vores skolegang ikke har kunnet. I mødet med kunsten søger vi inspiration og oplevelser, der kan hjælpe os til at forstå os selv, vores historie, vores samfund og omverden. For at blive klogere på os selv, sammen. For at få erfaringer, vi kan dele med andre, og som giver perspektiv og måske håb.

Under pandemien blev det meget tydeligt den betydning kulturen har for os, og den mangel vi har levet under. Så da verdenen åbnede op igen, så har vi faktisk begge to oplevet, at vi prioriterer at komme i biografen, på museer og i teatret meget oftere end vi plejer.

Hvordan prioriterer I kulturen i hverdagen, og hvad får I personligt ud af det?

I vores hverdag må vi nok indrømme, at vi er lidt udsultet på alt kulturforbrug der foregår udenfor streamingtjenesterne. Til gengæld prioriterer vi de kulturtilbud der stemmer overens med vores værdier, som fremmer forskellige talenter, stemmer som skaber plads til retvisende repræsentation både foran og bag scenen. Det betyder, at vi bliver eksponeret for forskelligt indhold, der både kan udfordre vores verdenssyn men som også bekræfter os i nogle oplevelser, der er unikke for os som sorte kvinder i Danmark.

Hvordan kan gogoo styrke jeres kulturforbrug?

Vi håber, at gogoo kan sætte nogle kulturtilbud på vores radar, som vi normalt ikke selv ville kunne finde.

Du kan lytte til Ingrid og Naimas podcast, A Seat At The Table, her.

Let's gogoo!

Ugens Kulturpersonligheder:
A Seat At The Table

Udgivet 30. november 2021

A Seat At The Table er en ugentligt podcast, hvor værterne Naima Yasin og Ingrid Baraka stiller skarpt på emner som mænd, politik, mental sundhed og meget mere. De inviterer gæster med i studiet, hvor man kan lære, lytte og udfordre hinanden på de emner, der optager værterne som sorte kvinder i Danmark. A Seat At The Table vil nemlig, som navnet imidlertid også antyder, give endnu flere mennesker en plads ved bordet. De er denne uges kulturpersonligheder på gogoo og du kan læse med om deres kulturvaner her.

Ingrid og Naima, som står bag podcasten 'A Seat at the Table'

Hvad betyder kultur for jer og hvordan vil I beskrive jeres kulturforbrug?

Kultur er det pirrende, fremmede og gådefulde, men også det, som sætter vores egne livserfaringer i perspektiv. Kulturen er med til at uddanne os på en måde, som f.eks. vores skolegang ikke har kunnet. I mødet med kunsten søger vi inspiration og oplevelser, der kan hjælpe os til at forstå os selv, vores historie, vores samfund og omverden. For at blive klogere på os selv, sammen. For at få erfaringer, vi kan dele med andre, og som giver perspektiv og måske håb.

Under pandemien blev det meget tydeligt den betydning kulturen har for os, og den mangel vi har levet under. Så da verdenen åbnede op igen, så har vi faktisk begge to oplevet, at vi prioriterer at komme i biografen, på museer og i teatret meget oftere end vi plejer.

Hvordan prioriterer I kulturen i hverdagen, og hvad får I personligt ud af det?

I vores hverdag må vi nok indrømme, at vi er lidt udsultet på alt kulturforbrug der foregår udenfor streamingtjenesterne. Til gengæld prioriterer vi de kulturtilbud der stemmer overens med vores værdier, som fremmer forskellige talenter, stemmer som skaber plads til retvisende repræsentation både foran og bag scenen. Det betyder, at vi bliver eksponeret for forskelligt indhold, der både kan udfordre vores verdenssyn men som også bekræfter os i nogle oplevelser, der er unikke for os som sorte kvinder i Danmark.

Hvordan kan gogoo styrke jeres kulturforbrug?

Vi håber, at gogoo kan sætte nogle kulturtilbud på vores radar, som vi normalt ikke selv ville kunne finde.

Du kan lytte til Ingrid og Naimas podcast, A Seat At The Table, her.

Let's gogoo!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.